عایق الاستومری نوع خاصى از عايق هاى ساخته شده از تركيبات پليمرى الاستومريك هستند. كه بر اساس خواص شيميايى و مشخصه هاى فيزيكى در خلال روند توليد به عنوان عايق هاى حرارتى- برودتى، صوتى و … مورد استفاده قرار مى گيرند.

مواد الاستومریک

یک ماده الاستومریک ماده ای است که خواص الاستیکی یا شبه لاستیکی از خود نشان دهد. از آنجا که انواع بسیار متنوعی از مواد الاستومریک وجود دارد، آگاهی در مورد نحوه ی کاربرد به منظور تشخیص بهترین ماده برای هر منظور خاص نقشی حیاتی دارد.

عایق الاستومری

فوم/اسفنج

فوم و اسفنج عموماً در یک گروه دسته بندی می شوند، و در خانواده مشابهی از مواد الاستومریک/پلاستیکی قرار می گیرند زیرا ساختار سلولی یکسانی دارند. بعلاوه، معمولاً تحت مشخصات صنعتی مشابهی دسته بندی می شوند (FMVSS/UL/MIL/ASTM و …).فوم یک محصول سبک وزن سلول باز/ بسته است که عموماً برای عایقکاری، فیلتراسیون و منعطف سازی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً، این مواد سلولی دارای چگالی کمی هستند تا به هوا اجازه دهند در ساختار سلولی آنها حرکت کند. بعلاوه اینکه از گذشته فوم های دارای چگالی بیشتر برای عایقکاری رطوبتی مورد استفاده قرار می گرفته اند. محصولات دارای چگالی بیشتر دارای تراکم سلولی بیشتری هستند. فوم های دارای چگالی کم و متوسط دارای تراکم سلولی کمتری هستند.

اسفنج یک ماده پلاستیکی منبسط شده است. اسفنج می تواند ماحصل پروسس موادی با فرمولاسیون چندگانه و متنوع باشد. در مقایسه با فوم ها، اسفنج ها ویژگی های مکانیکی پیشرفته تری دارند. هم اسفنج و هم فوم به اشکال ورقه ای، رولی و سایر شکل های خاص طراحی شده وجود دارند. آنها می توانند بر اساس نیاز و سفارش دارای روکش یا بدون روکش و دارا یا بدون چسب حساس به فشار (PSA) باشند.

لاستیک

لاستیک غالباً به عنوان یک ماده الاستومریک جامد معرفی شده است. عموماً دو نوع معمول لاستیک وجود دارد، لاستیک طبیعی و لاستیک سنتتیک. لاستیک طبیعی از درخت لاستیک به دست می آید. سایر مواد شبه لاستیکی که از منابعی به غیر از درخت لاستیک به دست می آیند غالباً به عنوان لاستیک سنتتیک شناخته می شوند.

هر چند که دقیقاً بیش از 36 نوع ترکیب لاستیکی سنتتیک وجود دارد، اما همگی بطور معمول مورد استفاده قرار نمی گیرند.

ترکیبات لاستیکی حاصل تحقیقات، توسعه و مهندسی به منظور برآورد هسازی بسیاری از نیازهای کاربردی شامل مقاومت در برابر مایعات، دما و فشار هستند. همچنین بسیاری از مواد لاستیکی صنعتی با درجات مختلف مقاومتی می توانند برای استفاده در ساخت پارچه های مقاوم مورد استفاده قرار گیرند.

این مواد به منظور برآورده سازی گستره وسیعی از نیازهای کاربران بطور خاص قابل طراحی و ساخت هستند.

محافظ (EMI (Electromagnetic Interference

محافظ EMI جزو محصولاتی است که طی سالیان اخیر به منظور کمک به افزایش راندمان تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفته است. همانطور که استفاده و کاربرد وسایل الکترونیکی بطور چشمگیری در حال افزایش است، به طبع آن گستره وسیعی از فرکانس ها ایجاد می شود.

در خلال سال های تحقیق و توسعه، تولید کنندگان مشخص کردند که عایق های الکتریکی، محل قرار گیری تجهیزات الکتریکی و کابل ها می توانند به شکلی موثر از بروز عوارض ناشی از این فرکانس ها جلوگیری کنند.

سازمان هایی مانند CE و FCC راهکارهایی را به شکل نیازهای قانونی برای جلوگیری از ایجاد و انتشار نویز (EMI) تهیه کرده و بسط داده اند. بر همین اساس، محافظ EMI در صنایع الکترونیکی به صورت یک الزام در آمده است.

از آنجا که انواع مختلفی از طراحی های کاربردی و نیازها در این زمینه وجود دارد، انواع مختلفی از محصولات بدین منظور ساخته شده اند.

سیر تکاملی فوم الاستومریک

سیر تکاملی فوم الاستومریک سلول بسته در سال های اولیه قرن بیستم روی داد، و تأثیر شگفت آوری بر صنایع عایق گذاشت.

مهمترین دلیل این مسأله مقاومت رطوبتی بسیار بالای آن بود که ماحصل ساختاری سلولی متشکل از میلیون ها سلول است که سدهای کوچکی با خاصیت مقاومت در مقابل عبور مایعات ایجاد می کنند. این خصیصه نه تنها پیامدهای ناشی از رطوبت (مانند کپک زدگی) را به حداقل می رساند، بلکه ثبات و افزایش عمر عملکرد دمایی را تضمین می کند.

فوم الاستومریک سلول بسته نفوذ پذیری بسیار کمی در مقابل بخار آب داشته و در مقابل جذب رطوبت مقاوم است، بنابراین وجود رطوبت در سیستم های تهویه مطبوع (HVAC)، لوله کشی و برودتی سبب کاهش و تضعیف عملکرد آن نمی شود.

تاریخچه عایق الاستومری

عایق الاستومریک در دهه 1950 گسترش یافت. معرفی آن و سایر مواد پایه پلیمری به عنوان مهمترین جابجایی صنعتی از مواد طبیعی نظیر چوب پنبه به مواد سنتتیک و شیمیایی تلقی می شود.

همگانی شدن استفاده از عایق های الاستومریک به سرعت رشد کرد. یکی از دلایل اولیه این رشد سریع نیاز به انواع سدهای رطوبتی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت بود. در دسترس بودن این عایق ها به اشکال مختلف (ورقه ای، رول و لوله ای) افزایش یافت، بنابراین جنبه استفاده همگانی از این عایق ها بخصوص در موارد لوله کشی و کانال کشی  سیستم های تبرید گسترش یافت. عایق الاستومری جایگزین ساده تری به جای سایر مواد و مصالح عایق کاری بودند زیرا می توانستند به شکلی مطمئن به گستره وسیعی از سطوح متصل شوند، نصبشان راحت بود و عملکردشان بر اثر رطوبت یا پارگی های مختصر مختل نمی شد.

به دلیل آگاهی از تأثیر آنها بر افزایش کیفیت هوای داخلی (IAQ)، تقاضا برای فوم الاستومریک طی فقط 2 دهه به شدت افزایش یافت. از آنجا که فوم الاستومریک فاقد فرمالدیید یا فیبر بود و حاوی مقادیر بسیار کمی ترکیبات آلی فرار (VOC) بود، به شدت مورد تأیید طرفداران محیط زیست و کیفیت هوا قرار گرفت. به دلیل عدم تولید ذرات، سطح صاف و مقاومت رطوبتی، فوم الاستومریک باعث رشد کپک نمی شود که یکی از مخرب ترین و مشکل ساز ترین موارد در عایق کاری ها محسوب می شود.

پروسه تولید عایق الاستومری لینکران

سه جزء اصلی در ساخت عایق فوم سلول بسته الاستومریک مورد استفاده قرار می گیرند:

 • مخلوط لاستیک سنتتیک، که عموماً لاستیک نیتریل بوتادین (NBR) و/یا دی ان مونومر اتیلن- پروپیلن (EPDM) است.
 • پلی وینیل کلراید (PVC)
 • یک عامل شیمیایی کف کننده

این اجزا در یک میکسر بزرگ که معمولاً 500 پوند یا بیشتر وزن دارد با هم ادغام می شوند. سپس مخلوط وارد دستگاه اکسترودر می شود تا به شکلی که معمولاً لوله ای یا ورق مسطح است درآید. بعد از این مرحله در یک کوره تا دمای مشخصی گرم می شود، این پروسه سبب می شود تا عامل شیمیایی کف کننده از جامد به گاز تبدیل شود. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، هزاران سلول هوایی کوچک شکل می گیرند. سپس محصول به آرامی خنک می شود تا اطمینان حاصل گردد که این سلول ها نشکسته و سالم باقی بمانند و ساختار ماده سلول بسته را حفظ کنند. سپس محصول نهایی به اندازه های لازم برش خورده و بسته بندی می شود.

فوم های الاستومریک بدون استفاده از کلروفلوروکربن (CFC) و هیدروکلروفلوروکربن (HFC) ساخته می شوند، بنابراین به محیط زیست آسیبی نمی رسانند.

کاربردهای معمول

عایق الاستومری سلول بسته از زمان اختراعش در سال 1954 به شکلی موفقیت آمیز به عنوان عایق لوله مورد استفاده قرار گرفته است. این عایق در گستره وسیعی از اشکال و ضخامت ها وجود دارد. عایق الاستومری می تواند به سادگی برای پوشش اطراف انواع تجهیزات برش کاری شود، از لوله های معمولی گرفته تا چیلرهای صنعتی بزرگ. فوم های الاستومریک سلول بسته متنوعی مجود دارند که دارای تمامی کدها و استانداردهای مورد نیاز، مقاوم در برابر حریق و ضد صدا بوده و استانداردهای عملکردی لازم برای گستره وسیعی از کاربردها را دارا می باشند که شامل موارد زیر است:

 • لوله های سیستم تبرید، خطوط آب سرد و گرم و لوله های آب سرد چیلر
 • اجزای سیستم های تهویه مطبوع (HVAC)
 • سیستم های کانال کشی در فضاهای بسته یا باز
 • چیلرها
 • سیستم های مکانیکی در صنایع، صنایع داروسازی، صنایع دریایی و کشتی سازی و زیردریایی
 • تأسیسات خورشیدی

پیشرفت های اخیر

طی سالیان، پیشرفت های زیادی در زمینه تولید فوم الاستومریک صورت گرفته که آن را برای مصارف خاص و سفارشی مناسب ساخته است. این پیشرفت ها شامل موارد زیر است:

 • تولید فوم های غیر هالوژنی مناسب برای پوشش فولاد زنگ ناپذیر در دماهای بالا (تا 250 درجه فارنهایت)
 • فوم های دما بالا برای کار در دمای تا 300 درجه فارنهایت
 • وجود رنگ های متنوع که هزینه های مترتب بر پرایمر و نقاشی در فضاهای بسته را کم می کند
 • محصولات لمینت شده برای فضای باز یعنی جایی که عایق در معرض تابش اشعه UV، هوای آزاد و صدمات فیزیکی قرار دارد

احتمالاً یکی از مهمترین مزایای فوم الاستومریک پیشرفت جدید آن به منظور امکان استفاده از مواد آنتی میکروبیال در ترکیب آن می باشد.

انواع عایق کاری

گستره وسیعی از مواد عایق کاری، سطوح و تجهیزات برای استفاده در سیستم های مکانیکی وجود دارند. به دلیل تغییرات مداوم محصولات موجود، ساخت و گسترش محصولات جدید و حذف گروهی از محصولات، این فهرست به طور مداوم در حال تغییر است.

• عایق های سلولی (Cellular Insulation)

عایق های سلولی از سلول های کوچک مجزایی ساخته شده است که یا به هم مرتبط هستند یا از هم مجزا هستند و یک ساختار سلولی را تشکیل می دهند. شیشه، پلاستیک و لاستیک می توانند پایه این ساختار باشند و بازه وسیعی از عوامل کف کننده می توانند مورد استفاده قرار گی رند. عایق های سلولی معمولاً تحت عنوان سلول باز (که سلول های آن به هم مرتبط هستند) یا سلول بسته (که هر سلول آن از سلول دیگر مجزاست) دسته بندی می شوند. عموماً، موادی که بیش از %90 سلول بسته دارند در گروه مواد سلول بسته قرار می گیرند.

• عایق های فیبری (Fibrous Insulation)

عایق های فیبری از فیبرهای کوچک و با قطر کم ساخته شده اند که به خوبی فاصله هوایی را حفظ می کنند. فیبرها ممکن است ارگانیک یا   غیرارگانیک باشند و معمولاً (اما نه همیشه) توسط یک ماده زمینه ای به هم متصل شده اند. فیبرهای غیرارگانیک متداول شامل شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره و سیلیکات آلومینا هستند. عایق های فیبری تحت عنوان عایق های با پایه پشم یا پایه نسج دسته بندی می شوند. عایق های پایه نسج از فیبرها و نخ های بافته شده یا بافته نشده ساخته شده اند. فیبرها یا نخ ها ممکن است ارگانیک یا غیرارگانیک باشند.

• عایق های بازتابنده (Reflective Insulation)

عایق بازتابنده و راهکارهای دیگری به منظور کاهش اثر پرتوهای دارای طول موج بلند و کاهش انتقال حرارت به/ از سطوح ساخته شده اند. برخی لز سیستم های عایق کاری بازتابنده شامل چند لایه موازی نازک فویل هستند که هدایت گرمایی انتقالی را کاهش می دهند.

معمولاً ترکیب این غلاف ها و سطوح با سایر مواد و مصالح عایق کاری مورد استفاده قرار می گیرند. ماده دیگری که گاهاً به عنوان عایق برای   لوله ها، کانال ها و مخازن مورد استفاده قرار می گیرد پوشش هایی از جنس رنگ هستند. این رنگ ها به شکل جامع و کامل مورد بررسی و آزمایش قرار نگرفته اند و نیازمند تحقیقات بیشتری جهت بررسی عملکرد می باشند.

مزایای عایق کاری با عایق الاستومری لینکران

یک سیستم عایق کاری که به درستی طراحی و نصب شده باشد دارای مزایای آنی و طولانی مدت است. عایق کاری از افراد، تجهیزات و سیستم های شما حفاظت کرده و هزینه ها را کاهش می دهد.

 • کاهش هزینه های انرژی
 • جلوگیری از تقطیر رطوبت
 • کاهش ظرفیت و اندازه تجهیزات مکانیکی
 • افزایش ضریب عملکرد
 • کاهش انتشار آلاینده ها
 • ایمنی و محافظت از افراد
 • عملکرد صوتی (کاهش میزان نویز)
 • حداکثر بازگشت سرمایه
 • ایجاد ظاهر بهتر
 • محافظت در برابر حریق
 • صرفه جویی در مصرف انرژی

طراحی و نصب دقیق و مناسب عایق به سرعت نیاز به انرژی را کاهش داده و سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. در لوله ها و سطوح گرم، اتلاف گرما می تواند تا %95 کاهش یابد. همچنین هزینه های انرژی به شدت کاهش یافته و سبب حفاظت از محیط زیست می شود. مقادیر بسیار زیادی انرژی از شیرآلات و لوله های بدون عایق یا عایق معیوب تلف می شود.

ارزیابی صرفه جویی در مصرف انرژی

یک ارزیابی انرژی در مورد عایق ها می تواند صرفه جویی در مصرف و هزینه های انرژی را به دقت مستند سازی کند و پتانسیل صرفه جویی توسط یک عایق الاستومری سازه پایدارعایق را محاسبه کند. عایق کاری یک راهکار سریع برای بازگشت سرمایه از طریق کاهش هزینه های انرژی است. افزودن عایق می تواند به شکلی معنادار هزینه های مصرف انرژی را در بخش ساختمان های صنعتی و تجاری کاهش دهد. عایق کاری یک سرمایه گذاری کم خطر است زیرا صرفه جویی در مصرف انرژی و بازگشت سرمایه می تواند با دقت بالایی محاسبه شود. عایق کاری یکی از فن آوری هایی است که بازگشت سرمایه از طریق آن بسیار قابل قبول تر از خرید بسیاری از تجهیزات یا نگهداری بدین منظور است. اگر سیستم عایق کاری به درستی نگهداری شود این صرفه جویی در کل عمر عایق ادامه خواهد داشت.

کنترل تقطیر به وسیله عایق کاری

عایق با کند کردن بسیار خوب بخار روند تقطیر را کنترل کرده و از خوردگی لوله های سرمایشی، کانال ها، چیلرها و کفشورهای بام جلوگیری می کند. به منظور حفظ دما بالای نقطه شبنم در دمای محیط بایستی ضخامت عایق به اندازه مورد نیاز باشد. حفظ دمای سطحی بالاتر از نقطه شبنم سبب پیشگیری از صدمات ناشی از رطوبت به مصالح ساختمانی، پیشگیری از رشد قارچ و کپک و کاهش هزینه انرژی مصرفی چیلرها و تجهیزات تبرید    می شود.

/// چگونه عایق کاری به کنترل تقطیر کمک می کند؟

زمانی که سیستم لوله کشی و تجهیزات در دمایی پایین تر از دمای محیط کار می کنند، رطوبت موجود در هوا در سطح یا داخل عایق یا روی سطح لوله سرد تقطیر یا منجمد می شود. مگر این که سیستم توسط ضخامت مناسب و کافی کند کننده های تقطیر محافظت شده باشد. اگر عایق مرطوب شود می تواند باعث خوردگی و بی اثر شدن عایق شود. مشخص کردن ضخامت کافی عایق با یک سیستم کند کننده بخار موثر مهمترین مسأله در طراحی سیستمی است که تقطیر را در سطح و درون عایق اجرا شده بر روی لوله های سرمایشی، چیلرها و زهکش های بام کنترل می کند. ضخامت کافی عایق بدین منظور مورد نیاز است تا دمای سطح عضو را بالاتر از حداکثر دمای ممکن نقطه شبنم حفظ کند تا از تقطیر بخار بر روی سطح جلوگیری کند. یک سیستم کند کننده بخار موثر به منظور محدود کردن انتقال رطوبت بین سطوح، اتصالات، درزها، بست ها و ساپورت ها مورد نیاز است. با کنترل تقطیر، طراح سیستم می تواند پتانسیل های زیر را کنترل کند:

 • کاهش نیاز سیستم به تعمیر و نگهداری و افزایش ضریب عملکرد
 • رشد کپک و مسایل بهداشتی ناشی از تقطیر آب
 • خوردگی لوله ها، شیرآلات و اتصالات ناشی از تجمع آب درون سیستم عایق کاری

کنترل پروسه با عایق کاری

 • حفظ دمای پروسه، بهینه سازی کیفیت محصولات و بهینه سازی ایمنی در حین کار
 • حفاظت از محیط زیست با کاهش انتشار آلودگی از طریق کاهش تولید گازهای گلخانه ای با عایق کاری مناسب و کارآمد. کاهش مصرف انرژی به معنی کاهش آلاینده ها است (ذرات آلاینده، SOX, NOX, CE, VOC، مونواکسید کربن، جیوه و …).
 • عایق کاری مصرف انرژی را کاهش می دهد. این بدان معنی است که سوخت فسیلی کمتری برای تولید همان میزان انرژی باید سوزانده شود. به طبع آن، ورود مقادیر گازهای آلاینده نظیر دی اکسید کربن و دی اکسید گوگرد به اتمسفر کاهش می یابد. از آنجا که دی اکسید کربن یکی از اصلی ترین گازهای گلخانه ای است نقش به سزایی در گرمایش زمین دارد، و دی اکسید گوگرد عامل اصلی بارش باران های اسیدی است، عایق کاری نقشی اساسی در حفاظت از محیط زیست ایفا می کند.

ایمنی در برابر حریق

عایق ها در ترکیب با سایر مواد و مصالح در سیستم های ایمنی در برابر حریق کانال های هوا و سایر تأسیسات مکانیکی و الکتریکی کاربرد دارند.

عایق الاستومریبهینه سازی شکل ظاهری

پوشش عایق بر روی کانال ها و لوله کشی های در معرض دید، ظاهر زیباتری به ساختمان می دهد.

کنترل میزان نویز و صدای اضافی با عایق کاری

یک سیستم عایق کاری خوب از راه های زیر به کاهش نویز و صدای اضافی کمک می کند:

 • جذب صدای منتشر شده
 • از بین بردن صدای اضافی تولید شده از تجهیزات در کاربردهای صنعتی
 • بهینه سازی محیط کار و روحیه کارکنان و ارتباط آنان; این یکی از مزایای سیستم عایق کاری است که نمی تواند با معیارهای مالی سنجیده شود، اما می دانیم که اتفاق می افتد. سر و صدای اضافی مشخصاً می تواند سلامتی و کارآیی افراد را کاهش دهد و عایق کاری صحیح می تواند میزان صدای محیط کار را در حد استاندارد حفظ کند. محیط های صنعتی می توانند فوق العاده پر سر و صدا باشند و اگر کنترل صدا به درستی انجام نشود این مسأله می تواند مشکلات اساسی برای سلامتی افراد ایجاد کند. بعلاوه، صدای تولید شده توسط تجهیزات، لوله ها، سیستم های تهویه مطبوع، تلفن ها، رادیوها و حتی مکالمات افراد یکی از دلایل اصلی نارضایتی افراد از محل کارشان است.

عایق کاری، میزان سر و صدای اضافی داخلی و خارجی را با جلوگیری از انتقال صدای خارج به داخل ساختمان و جذب صداهای موجود در داخل ساختمان کاهش می دهد.

چرا و چگونه از عایق کاری برای کنترل صدا استفاده می شود

تضعیف صدا، یا محدود سازی گسترش صدا از فضایی به فضای دیگر، نیازمند به کار گیری مواد و مصالح خاص و استاندارد عایق کاری به منظور محدود سازی و کاهش صدای تولید شده از منابع صدا و شکل دهی یک سد صوتی بین منبع صدا و محیط اطراف آن می باشد.

هدف از استفاده از مواد و مصالح کاهنده صدا

 • کاهش سطح صداهای آزار دهنده تولید شده توسط ماشین آلات، تجهیزات، خطوط لوله و …
 • کاهش سطح صدای کلی موجود در محیط
 • ایجاد محیط کاری بهتر
 • استاندارد سازی سطوح صدا بر اساس استانداردهای موجود مانند EPA, OSHA

بهینه سازی فضا با عایق کاری

یک سیستم عایق کاری خوب:

 • ظرفیت و اندازه تجهیزات مکانیکی را کاهش می دهد.
 • هزینه اولیه تجهیزات را کاهش می دهد.
 • فضای مورد نیاز برای تجهیزات را کاهش می دهد.
 • حداکثر بار الکتریکی مورد نیاز برای مصارف صنعتی و تجاری را کاهش می دهد.

مقایسه مشخصات فیزیکی محصولات عایق کاری، فوم الاستومریک سلول بسته و فایبرگلاس

برای استفاده در دماهای پایین تر از دمای محیط، مانند آب چیلر، سیستم های انجماد و هر جا که امکان نفوذ آب و تقطیر وجود داشته باشد، و همچنین برای کاربردهایی مانند مسیر آب چیلر، سیستم های تبرید، HVAC، آب سرد و گرم مصرفی از دمای -170 تا +100 درجه سانتی گراد عایق الاستومری یک انتخاب ایده آل است. با استفاده از عایق الاستومری دمای عملکرد می تواند بطور محدود تا +135 درجه سانتی گراد افزایش یابد.

چارت زیر مشخصات فیزیکی محصولات عایق کاری ساخته شده از فوم الاستومریک را با فایبرگلاس مقایسه می کند.

عایق فایبرگلاس همیشه نیازمند یک غلاف است، ضخامت معمول توصیه شده برای آنها حداقی یک اینچ بوده و ضخامت های بیشتری هم دارند.

وجود تفاوت در ترکیبات و ساختار و عدم نیاز به غلاف تفاوت کلیدی بین فوم الاستومری انعطاف پذیر و فایبرگلاس است. فوم الاستومریک همانطور که از نامش پیداست حالت الاستیک و انعطاف پذیر دارد، از این رو برای استفاده جهت عایق کاری تأسیسات و اتصالات بسیار کارآمد است.

دمای عملکرد از -130 تا +100 درجه سانتی گراد این امکان را ایجاد می کند که در گستره ای بسیار وسیع کاربرد داشته باشند. فوم های الاستومریک در بیشتر فضاهای داخلی داخلی نیازمند غلاف نیستند. از طرف دیگر محصولات ساخته شده از فایبرگلاس طبیعتاً خشک و محکم هستند و به همین دلیل ساختار عایق کاری را بسیار محکم می کنند اما در مقابل لرزش ها، حرکت و انبساط و انقباض های ناگهانی مقاوم نیستند. عایق فایبرگلاس برای دماهای تا +400 درجه سانتی گراد مناسب است، یا جایی که عایق کاری نیازمند استحکام زیاد است.

مشخصات دمایی عایق الاستومری حتی در دماهای انجماد بسیار بهتر از فایبرگلاس است. نصب آنها راحت است و این اطمینان را ایجاد می کند که کلیه درزها و اتصالات به خوبی عایق شده اند تا از تقطیر یا یخ زدگی پیشگیری شود.

عملکرد عایق حتی در مواجهه با لرزش، حرکات یا انبساط و انقباضات ناگهانی کاملاً حفظ می شود.

محصولات فایبرگلاس در ضخامت های یک اینچ و بالاتر اما با محدودیت های خاص خود تولید می شوند اما فوم های الاستومریک در گستره وسیعی از مشخصات و ضخامت ها (از 3mm تا 75mm) تولید می شوند. این مسأله به شکلی چشمگیر زمان نصب و نیاز به نیروی انسانی اضافی را کاهش می دهد. فوم های الاستومریک به صدمات ناشی از حمل و نقل حساس نیستند و تقریباً هیچ زمانی بر اثر صدمات ناشی از حمل و نقل شاهد از بین رفتن آنها نیستیم.

خاصیت ذاتی کند کنندگی تبخیر

به عنوان نکته پایانی، بایستی تأکید شود که عایق الاستومری بدون نیاز به غلاف اضافی در فضای بسته قابلیت بسیار بالایی در کند کردن تبخیر دارد. ممکن است این عایق ها برای کاربرد در فضای باز نیازمند غلاف باشند. غلاف گذاری مرحله دوم حفاظت در برابر رطوبت و بخار است.

مزیت دیگر عایق الاستومری انعطاف پذیری بالا، فیبری نبودن، متخلخل نبودن، مقاومت در برابر لرزش و شوک های دمایی بدون ترک خوردگی می باشد و نصب آنها نیازمند ابزار یا لباس خاصی نیست.

آنها می توانند پیش ساخته باشند یا به سادگی در محل اجرا ساخته شوند. در رنگ های سیاه، خاکستری یا سفید موجود هستند و می توانند به منظور زیباتر شدن رنگ آمیزی شوند. به شکل ورقه ای، لوله های یا سایر شکل های دلخواه قابل عرضه هستند که همین دلیل باعث صرفه جویی در هزینه های اولیه و سهولت نگهداری آنها می شود.

و در نهایت نصب آنها ساده و بی دردسر است.

نویسنده: مهندس پدرام بداقی

اطلاعیه

ضمن عرض خوشامدتان به سازه پایدار لازم به ذکر است در صورت تمایل می توانید با کلیک روی لینک های زیر، به روزترین مقالات و ویدیوها در زمینه های تاسیسات نوین ساختمانی از قبیل راد گالوانیزه ، انکراژ در بتن ( انکر بولت ) ، عایق الاستومری ، شلنگ اسپرینکلر و شلنگ فن کوئل  ،لرزه گیر و ساپورت سینی کابل مشاهده نمایید.